İşin Adı:Standard Profil SP1 Fabrikası Güçlendirme Müteahhitlik Hizmetleri

İşveren: Standard Profil Otomotiv A.Ş.

Adres:Cumhuriyet Cad. Kahan No: 40 / 5 Elmadağ 34367 İstanbul/TürkiyeYatırım Bedeli: 700.000,00-USD

Konum: Düzce/Türkiye

Dinamik Başlangıç tarihi (ay/yıl): Şubat/2000

Dinamik Bitiş tarihi (ay/yıl): Aralık/2000

Projenin kısa tanımı:

Yatırımcı Standard ProfilA.Ş.1978 yılında Düzce Konuralp Hamamaltı mevkiinde 18.000 m2 ‘lik bir alana kurulmuştur.Bu gün, yaklaşık 176.000 m2 bir alan üzerinde 50.653 m2 kapalı alana sahiptir. Standard Profil’in 11 farklı ülkede 4.500 çalışanı bulunmaktadır. Standard Profil, Avrupa’nın en büyük 10 otomobil üreticisinin 9’una otomotiv sızdırmazlık elemanları tedarik etmektedir.

İşveren’in Düzce’de bulunan iki kampüsünden 1 tanesi 1999 Marmara ve Düzce depremlerinden sonra ağır hasar görmüştür. Bu kampüste imalat holü, idare binası, hammadde depoları ve hamur dairesi bulunmaktadır. Betonarme prefabrik sisteme sahip olan bu kampüsteki yapıların kolonlarının büyük bir bölümü zemin seviyesinde kırılmış, çatı makasları deplasman yapmış iki tanesi yere düşmüştür. Yapılara çelik profil ve levhalarla güçlendirme yapılmıştır. Kolonlar çelik profillerle mantolanmış, kolonlar, makaslar arasına stabilite elemanları ilave edilmiştir. Ayrıca çatı makasları için kolonlara ek guseler yapılmıştır. Dinamik imalatları yapabilmek için fabrika sahasına çelik imalat atölyesi kurarak, tüm imalatları yerinde gerçekleştirmiştir.

Dinamik kapsamında güçlendirme imalatları gerçekleştirilen yapılar şöyledir:

  1. İmalat holü: Yaklaşık 7.000 m2 inşaat alanına sahip bu bina betonarme prefabrik yapısal sisteme sahiptir. Burada yukarıda bahsedilen güçlendirme tekniklerinin hepsi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ufak bir kısmındaki tüm prefabrik elemanlar sökülmüş ve yerine çelik yeni bir yapı yapılmıştır. Bu bölümde İşveren’in taahhütleri sebebiyle güçlendirme imalatları yapılırken İşveren de imalata devam etmiştir.
  2. Hammadde depoları: Yaklaşık 7.000 m2 inşaat alanına sahip bu bina betonarme prefabrik yapısal sisteme sahiptir. Bu binanın çatı makas, aşık ve yağmur olukları sökülmüş ve yerine çelik çatı, aşık ve yağmur olukları yapılmıştır. Ayrıca yapının kolonları mantolanmıştır.
  3. İdari bina: Yaklaşık 2.000 m2 inşaat alanına sahip bu bina betonarme yapısal sisteme sahiptir. Bu binanın üst katı yıkılmış geri kalan yapıya güçlendirme imalatı uygulanmıştır.

Bu projede, Dinamik, tüm güçlendirme ve onarım imalatlarını gerçekleştirmiştir.